facebook


Zabiegi Ayurvedy

  

Przywracanie zdrowego balansu
Podczas zabiegu Ayurveda, pierwszym krokiem jest określenie konstytucji jednostki i charakter ich nierównowagi. Odpowiednie leczenie powoduje zwrócenie ciała pacjenta do stanu równowagi. Składniki leczenia są następujące:
*Specjalne masaże ajurvedyjskie, wykorzystujące olej ziołowy, zioła i ziołowe środki zaradcze.
*Doradztwo żywieniowe dostosowane do równowagi trzech doshas.
*Porady na temat zwyczajów życia. Specjalnie wybrane ćwiczenia jogi.
*Porady dotyczące odpowiednich herbat ziołowych Ayurveda, suplementów ziołowych, olejków do masażu i kosmetyków, aby przywrócić równowagę na co dzień.

Terapie w Ayurveda mogą być stosowane zarówno w celach paliatywnych, jak i leczniczych. Kiedy lekarz zidentyfikuje konstytucję ciała (Prakruti) i konkretną dolegliwość (Vikruti), rozpocznie  odpowiedni rodzaj masażu, podążając za konkretnym wzorem i napięciem, wykorzystując odpowiednie oleje i proszki. Masaż odżywia tkanki ciała, wzmacnia mięśnie i stymuluje komórki nerwowe.

Abhayangam (Masaż Ogólny)
Sanskryckie słowo Abhayangam oznacza "masować". Jest to jedna z najbardziej popularnych form alternatywnych metod leczenia, które są stosowane na całym świecie. W tym konkretnym oleju leczniczym nanosi się na ciało w szczególny sposób rytmicznie, przez 45 minut. Ta procedura pomaga utrzymać zdrową skórę, zapobiega wczesnemu starzeniu, łagodzi bóle mięśni i ból.

Padaghata (masaż stóp lub masaż odmładzający)
Termin Padaghata oznacza "masaż stóp". Jest to jeden z tradycyjnych masażu Ayurveda, który ma na celu pobudzanie Marmas (istotne punkty), w ciele. Teraz, w epoce nowożytnej, ta wspaniała technika jest stosowana, lecząc różne dolegliwości. Masaż ten obejmuje masaż rąk, stóp i głowy przez przeszkolonego terapeutę.

Udwartanam (masaże proszkowe)
Udwartanam lub "Masaż proszkowy" jest specjalnym masażem terapeutycznym, w którym proszki ziołowe są używane do masowania ciała, w kierunku mieszków włosowych o silnym nacisku. Ta procedura pomaga oczyścić i wypalić nadmiar tłuszczu (tkanki tłuszczowej) i dlatego jest bardzo przydatna w zmniejszaniu masy ciała i tonizowaniu mięśni.
Synchronizowany masaż odmładzający
Ten masaż całego ciała wykonywany jest przez dwóch terapeutów pracujących w synchronizacji, przez 90 minut, używając olejków ziołowych leczniczych. Liczba uderzeń i nacisk różnią się w zależności od stanu pacjenta. W klasycznych tekstach masaż przepisywany jest codziennie, aby spowolnić proces starzenia i degeneracji. Zwiększa krążenie krwi, co z kolei sprzyja szybkiemu usuwaniu odpadów metabolicznych. Zwalnia także lęki, zmęczenie, zaburzenia krążenia, problemy z reumatologią, bóle kręgosłupa i urazy.

Zabiegi Ayurveda
Zabiegi w Ayurveda są głównie podzielone na Sodhana (purificatory), i Samana (paliatywne). W przypadku wszystkich rodzajów zabiegów Sodhana istnieją dwa wstępne warunki: Snehana (oleinian) i Swedana (sudacja). Większość masaży i zabiegów wymienionych poniżej jest kombinacją tych dwóch procesów.

Pizichil
Pizichil jest najistotniejszym spośród tradycyjnych terapii i specjalnością Kerali. Terapia ta jest pięknym połączeniem dwóch klasycznych zabiegów ajurvedyjskich wspomnianych wcześniej, a mianowicie Snehana (oleety) i Swedana (sudacja). Całe ciało jest kąpane w strumieniach letnich, olejków leczniczych, z jednoczesnym miękkim masażem w siedmiu pozycjach. W tej procedurze stosuje się więcej niż trzy litry oleju leczniczego. Terapia ta chroni ciało przed chorobą, wzmacnia odporność na zdrowe życie. Jest bardzo przydatny w leczeniu chorób reumatycznych, zapalenia stawów, paraliżu, osłabienia seksualnego, zaburzeń neurologicznych, ciśnienia krwi i osłabienia układu nerwowego.

Njavarakizhi
Njavarakizhi jest procedurą, w której małe wateczki bawełniane wypełnia się gotowanym ryżem Njavara i olejem leczniczym, a następnie masuje się nad ciałem. Ryż najpierw gotuje się w mleku krowim wymieszanym z ziołowym wywarem. Bolusy są zanurzane w tej mieszaninie, a następnie nakładane na ciało, aby wywołać osłabienie (pot). Ta terapia jest bardzo odmładzająca i odżywcza, a to sprawia, że ​​ jest silna w leczeniu stresu. Poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia układ nerwowy i poprawia ogólny wygląd skóry. Jest to umocnienie które stosuje się w leczeniu zaburzeń neurologicznych, reumatyzmu, zapalenia stawów i niedożywionych kończyn.


Sirodhara
Termin Siro oznacza "głowę", a Dhara oznacza "odlewanie". W tej procedurze letni olej ziołowy wylany jest w ciągłym strumieniu na czoło z wahadłowym ruchem, podczas gdy pacjent otrzymuje delikatny masaż głowy. Sirodhara odmłodnia i rewitalizuje ciało i umysł. Terapia ta łagodzi stany związane ze stresem, spowalnia proces starzenia się, poprawia pamięć i ma działanie lecznicze na paraliż, bezsenność, depresję, lęk, nadciśnienie tętnicze i inne zaburzenia neurologiczne. Poprawia wzrok i słuch, eliminuje problemy z nosem i uspokaja ciało i umysł. Sirodhara wzmacnia konstytucję jednostki.

Ksheeradhara
To podobna terapia co Sirodhara, ale zamiast oleju z ziół, ziołowe mleko jest wylane na czoło lub całe ciało.
To świetna terapia dla osób, które cierpią na bóle głowy z powodu przewagi Vata i Pitty, a także łagodzi bezsenność i napięcie psychiczne.

Thakradhara
Określenie "Takra" oznacza maślankę, a "Dhara" oznacza odlewanie. W tej terapii leje się mleko na czoło, tak jak olej jest wylany w leczeniu Sirodhara. Zwalnia bezsenność, depresję i inne stresujące problemy. Zapobiega powstawaniu siwych włosów, zmniejsza bóle głowy, zwiększa energię układu pokarmowego, łagodzi anoreksję i łagodzi łuszczycę.

Sirovasthi
W procedurze Sirovasthi na głowę zamocowana jest nakrętka, a na nią wlewa się olej leczniczy, tak że olej pozostaje obok skóry głowy. Czas leczenia różni się w zależności od stanu pacjenta. Masaż głowy i szyi wykonuje się przed zabiegiem. To świetna terapia w leczeniu porażenia, bezsenności i depresji.

Greevavasthi
W tej terapii specjalnie przygotowany ciepły olej ziołowy wylewa się na szyję i utrzymuje w granicach na wymagany czas. Terapia ta wykorzystuje oleje ziołowe, których właściwości lecznicze są cudowne. Głęboko oczyszczają i wzbogacają krew, budują i utrzymują silne mięśnie i tkanki łączne oraz smarują stawy, aby ich polepszyć ich elastyczność i bezbolesność. Greevavasthi łagodzi szyje i górne partie pleców, takie jak sztywność karku, ból związany z nadmiernym naprężeniem.

Kadivasthi
W tej terapii specjalnie przygotowany ciepły olej ziołowy wylany jest na dolną część pleców i utrzymywany w granicach na wymagany czas. Właściwości lecznicze są podobne do właściwości Greevavasthi. Kadivasthi łagodzi dolegliwości dolnej części pleców, takie jak spondyloza lędźwiowa, zwłóknienie międzykręgowe, bóle lędźwiowe (ból pleców) i rwa kulszowa.

Urovasthi
Ta terapia jest podobna do Kadivasthi, ale jest wykonywana na klatce piersiowej, ze specjalnym olejkiem leczniczym, który jest przydatny w leczeniu stanów takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli i astma oskrzelowa.

Kashaya Dhara
W tej terapii całe ciało jest kąpane w strumieniu letniego, specjalnego wywaru ziołowego, z jednoczesnym miękkim masażem. Ta procedura jest bardzo przydatna w przypadku wszystkich typów problemów skórnych. Rodzaj ziół różni się w zależności od typu skóry. Leczenie jest również bardzo relaksujące i odmładzające.

Dhanyamla Dhara
Leczenie i  korzyści są podobne do tych, które występują u Kashayy Dhary. W tym przypadku, zamiast ziołowego wywaru, używa się płynu medycznego przygotowanego z ziarna (Dhanyamla). Leczenie to jest dodatkowo przydatne w redukcji masy ciała.

Lepam
Proszek leczniczy miesza się z odpowiednim środkiem, aby wytworzyć pastę, a następnie nanoszony jest na całe ciało. Ta pasta ziołowa może być również stosowana na konkretną partię ciała. Terapia ta ma szeroki zakres zastosowań, od poprawy kosmetycznej do łagodzenia ciężkich stanów skóry. Jest bardzo skuteczna w leczeniu łuszczycy, wyprysków, problemów z pigmentacją skóry, zapaleniem stawów, obrzękiem i bólem, urazami i infekcjami skóry.


Netratharpanam
W tej procedurze, ghee leczniczy pozostaje w granicy utworzonej na oczach z czarną pastą gramową. Ma to działanie chłodzące na podrażnione i zestresowane oczy. Netratharpanam łagodzi zmęczenie oczu, poprawia wzrok i pomaga w innych problemach ze wzrokiem.

Netraprakshalanam
W tej procedurze uzyskuje się ziołowy wywar, który wypływa z kanału środkowego do kanału bocznego oka, przez co oczyszcza oko. Następnie stosuje się odprężające ziołowe krople do oczu.

Upanaham

Terapia ta jest znana z łagodzenia bólu i obrzęku oraz dla odżywienia tkanek. Pasta ziołowa nakładana jest na obszar dotkniętych chorobą, pasta jest następnie pokryta ziołowymi liśćmi leczniczymi, a następnie bandażowana tkaniną bawełnianą. Ta aplikacja jest usuwana po kilku godzinach, zgodnie z wymaganiami. Terapia ta jest bardzo skuteczna w przypadku zapalenia kości i stawów, urazów stawów i zlokalizowanego bólu i obrzęku.

Pichu
Grubą warstwę wełny, nasączoną ciepłym olejkiem leczniczym, nakłada się na dotkniętą powierzchnię. Olej jest co jakiś czas wymieniany, aby utrzymać ciepło. Terapia ta jest bardzo skuteczna w przypadku zwyrodnieniowych i bolesnych problemów, takich jak ból pleców, zapalenie kości i stawów, spondyloza i urazy.

Ksheeradhoomam
Terapię rozpoczyna się od naniesienia odpowiedniego oleju leczniczego na twarz, szyję i klatkę piersiową. Twarz i szyja są następnie ogrzewane do wystąpienia obfitego potu, poprzez parę wytwarzaną z połączenia mleka krowiego i ziołowych wywarów. Terapia ta jest skuteczna w leczeniu paraliżu twarzy, nerwobólu nerwu trójdzielnego, wyprysków i innych problemów ze skórą.

Face
Jest to tradycyjna ziołowa maska ​​do twarzy, w której leki ziołowe, wybrane zgodnie z warunkami skóry, są pasty i nakładane na twarz. Procedura ta poprzedza masaż twarzy i stymulacja. Zabieg otwiera pory skóry i usuwa z niego toksyny, tonizując mięśnie twarzy i poprawiając cerę.

Talapodichil
W tym zabiegu skóra głowy jest masowana olejem. Następnie stosowana jest specjalna pasta ziołowa, po czym skóra głowy pokryta jest lotosem lub liśćmi bananów przez 30-45 minut. Ta procedura eliminuje bezsenność, utratę włosów, przedwczesne siwienie włosów i depresję.

Nasya
Ta procedura jest jedną z pięciu zabiegów Panchakarma. Olejki lekarskie, wywary, soki świeże i / lub proszki są podawane przez nozdrza. W zależności od stanu pacjenta stosuje się różne rodzaje preparatów. Procedura jest poprzedzona masażem twarzy i stymulacją. Procedura ta łagodzi stany takie jak zapalenie zatok, ból głowy, migreny, spondyloza szyjna, zamrożone ramiona, a także przedwczesne wysuszenie i wypadanie włosów.

Łaźnia parowa
W tej procedurze ciepły olej ziołowy najpierw delikatnie nakłada się na ciało. Osoba siedzi w komorze zawierającej parę, trzymając głowę na zewnątrz. Para jest nasączona ziołami leczniczymi. To sprawia, że ​​poszczególne pocenie się obficie otwiera wszystkie pory w ciele, a tym samym usuwa wszystkie odpady i toksyny. To świetna terapia do tonizowania skóry, dając Ci szczególny blask.

Yoniprakshalanam
W tym zabiegu stosuje się oleje ziołowe i wywary aplikując w drogę do pochwy. To leczenie jest dobre dla pewnych zaburzeń ginekologicznych i oczyszczania narządów płciowych. 

 

Partnerzy

Partnerzy

Ambasada indyjska Ambasada Meksyku w Polsce Ambasada Indonezji  Signal Iduna Ubezpieczenia Rexio 

Design: dswww.pl - Tworzenie stron WWW
Back Up